FQPF2P40
| Part Number | FQPF2P40 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET P-CH 400V 1.34A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | FQPF2P40 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Series | QFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5 Ohm @ 670mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 28W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 350pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 13nC @ 10V |
| FET Type | P-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V |
| Detailed Description | P-Channel 400V 1.34A (Tc) 28W (Tc) Through Hole TO-220F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.34A (Tc) |
Operation Guide
We can supply FQPF2P40, use the request quote form to request FQPF2P40 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FQPF2P40.The price and lead time for FQPF2P40 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FQPF2P40.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQPF2P40
- FQPF2P40 data sheet
- FQPF2P40 datasheet
- FQPF2P40 pdf datasheet
- Download FQPF2P40 datasheet
- FQPF2P40 image
- FQPF2P40 part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQPF2P40
- ON Semiconductor FQPF2P40
- Aptina / ON Semiconductor FQPF2P40
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor FQPF2P40
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor FQPF2P40
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor FQPF2P40

