MBR20100CTG
| Part Number | MBR20100CTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR20(80,90,100)CT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | MBR20100CTGOS |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Base Part Number | MBR20100CT |
Operation Guide
We can supply MBR20100CTG, use the request quote form to request MBR20100CTG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR20100CTG.The price and lead time for MBR20100CTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR20100CTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MBR20100CTG
- MBR20100CTG data sheet
- MBR20100CTG datasheet
- MBR20100CTG pdf datasheet
- Download MBR20100CTG datasheet
- MBR20100CTG image
- MBR20100CTG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MBR20100CTG
- ON Semiconductor MBR20100CTG
- Aptina / ON Semiconductor MBR20100CTG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MBR20100CTG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MBR20100CTG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MBR20100CTG




