MC14082BD
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14082BD is warrantied and traceable.| Part Number | MC14082BD |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC14001B Series |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 4000B |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MC14082BDOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 100ns @ 15V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Logic Level - Low | 1.5 V ~ 4 V |
| Logic Level - High | 3.5 V ~ 11 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Output High, Low | 8.8mA, 8.8mA |
| Base Part Number | 4082 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC14082BD, use the request quote form to request MC14082BD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14082BD.The price and lead time for MC14082BD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14082BD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14082BD
- MC14082BD data sheet
- MC14082BD datasheet
- MC14082BD pdf datasheet
- Download MC14082BD datasheet
- MC14082BD image
- MC14082BD part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14082BD
- ON Semiconductor MC14082BD
- Aptina / ON Semiconductor MC14082BD
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14082BD
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14082BD
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14082BD

