MC74LCX574DWR2G
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74LCX574DWR2G is warrantied and traceable.| Part Number | MC74LCX574DWR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC74LCX574 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 3.6 V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 74LCX |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Other Names | MC74LCX574DWR2G-ND MC74LCX574DWR2GOSTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 3.3V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance | 7pF |
| Function | Standard |
| Current - Quiescent (Iq) | 10µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 74LCX574 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC74LCX574DWR2G, use the request quote form to request MC74LCX574DWR2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74LCX574DWR2G.The price and lead time for MC74LCX574DWR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74LCX574DWR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- MC74LCX574DWR2G data sheet
- MC74LCX574DWR2G datasheet
- MC74LCX574DWR2G pdf datasheet
- Download MC74LCX574DWR2G datasheet
- MC74LCX574DWR2G image
- MC74LCX574DWR2G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- Aptina / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74LCX574DWR2G
