MC74VHC138DR2
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74VHC138DR2 is warrantied and traceable.| Part Number | MC74VHC138DR2 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC DECODER 1-8 ADV HS 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC74VHC138 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 74VHC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Independent Circuits | 1 |
| Detailed Description | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Base Part Number | 74VHC138 |
Operation Guide
We can supply MC74VHC138DR2, use the request quote form to request MC74VHC138DR2 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74VHC138DR2.The price and lead time for MC74VHC138DR2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74VHC138DR2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- MC74VHC138DR2 data sheet
- MC74VHC138DR2 datasheet
- MC74VHC138DR2 pdf datasheet
- Download MC74VHC138DR2 datasheet
- MC74VHC138DR2 image
- MC74VHC138DR2 part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- Aptina / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74VHC138DR2
