MC7805BD2T
| Part Number | MC7805BD2T |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 5V 1A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC78zz(z), NCV78zz |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| PSRR | 68dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MC7805BD2TOS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A D2PAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 8mA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | - |
| Base Part Number | MC7805 |
Operation Guide
We can supply MC7805BD2T, use the request quote form to request MC7805BD2T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC7805BD2T.The price and lead time for MC7805BD2T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC7805BD2T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC7805BD2T
- MC7805BD2T data sheet
- MC7805BD2T datasheet
- MC7805BD2T pdf datasheet
- Download MC7805BD2T datasheet
- MC7805BD2T image
- MC7805BD2T part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC7805BD2T
- ON Semiconductor MC7805BD2T
- Aptina / ON Semiconductor MC7805BD2T
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC7805BD2T
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC7805BD2T
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC7805BD2T
