MC7815BDT
| Part Number | MC7815BDT |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 15V 1A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC78zz(z), NCV78zz |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| PSRR | 58dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 8mA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | - |
| Base Part Number | MC7815 |
Operation Guide
We can supply MC7815BDT, use the request quote form to request MC7815BDT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC7815BDT.The price and lead time for MC7815BDT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC7815BDT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC7815BDT
- MC7815BDT data sheet
- MC7815BDT datasheet
- MC7815BDT pdf datasheet
- Download MC7815BDT datasheet
- MC7815BDT image
- MC7815BDT part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC7815BDT
- ON Semiconductor MC7815BDT
- Aptina / ON Semiconductor MC7815BDT
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC7815BDT
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC7815BDT
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC7815BDT
