MC79L15ACD
Buy with confidence from Brilltron.com
MC79L15ACD is warrantied and traceable.| Part Number | MC79L15ACD |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR -15V 100MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MC79L00(A) Series |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA (Typ) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | -35V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | 39dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA 8-SOIC |
| Current - Output | 100mA |
| Control Features | - |
| Base Part Number | MC79L**A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC79L15ACD, use the request quote form to request MC79L15ACD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC79L15ACD.The price and lead time for MC79L15ACD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC79L15ACD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC79L15ACD
- MC79L15ACD data sheet
- MC79L15ACD datasheet
- MC79L15ACD pdf datasheet
- Download MC79L15ACD datasheet
- MC79L15ACD image
- MC79L15ACD part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC79L15ACD
- ON Semiconductor MC79L15ACD
- Aptina / ON Semiconductor MC79L15ACD
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC79L15ACD
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC79L15ACD
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC79L15ACD

