MMBZ5256BLT1
| Part Number | MMBZ5256BLT1 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MMBZ/SZMMBZ52xxBLT1G Series |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Series | - |
| Power - Max | 225mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | MMBZ5256BLT1OSTR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 49 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 30V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 23V |
| Base Part Number | MMBZ5256B |
Operation Guide
We can supply MMBZ5256BLT1, use the request quote form to request MMBZ5256BLT1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MMBZ5256BLT1.The price and lead time for MMBZ5256BLT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MMBZ5256BLT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- MMBZ5256BLT1 data sheet
- MMBZ5256BLT1 datasheet
- MMBZ5256BLT1 pdf datasheet
- Download MMBZ5256BLT1 datasheet
- MMBZ5256BLT1 image
- MMBZ5256BLT1 part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- Aptina / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MMBZ5256BLT1

