MMSZ5253BT1G
| Part Number | MMSZ5253BT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MMSZ52zzzT1G, SZMMSZ52zzzT1G Series |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 25V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Series | - |
| Power - Max | 500mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | MMSZ5253BT1G-ND MMSZ5253BT1GOSTR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 25V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 19V |
| Base Part Number | MMSZ5253B |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MMSZ5253BT1G, use the request quote form to request MMSZ5253BT1G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MMSZ5253BT1G.The price and lead time for MMSZ5253BT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MMSZ5253BT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- MMSZ5253BT1G data sheet
- MMSZ5253BT1G datasheet
- MMSZ5253BT1G pdf datasheet
- Download MMSZ5253BT1G datasheet
- MMSZ5253BT1G image
- MMSZ5253BT1G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- Aptina / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MMSZ5253BT1G

