MOC205R2M
| Part Number | MOC205R2M |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MOC205-08M |
| Voltage - Output (Max) | 30V |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.15V |
| Vce Saturation (Max) | 400mV |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 7.5µs, 5.7µs |
| Supplier Device Package | 8-SO Tall |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3.2µs, 4.7µs |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Transistor with Base |
| Other Names | MOC205R2M-ND MOC205R2MTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | DC |
| Detailed Description | Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-SO Tall |
| Current Transfer Ratio (Min) | 40% @ 10mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 80% @ 10mA |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MOC205R2M, use the request quote form to request MOC205R2M pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MOC205R2M.The price and lead time for MOC205R2M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MOC205R2M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MOC205R2M
- MOC205R2M data sheet
- MOC205R2M datasheet
- MOC205R2M pdf datasheet
- Download MOC205R2M datasheet
- MOC205R2M image
- MOC205R2M part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MOC205R2M
- ON Semiconductor MOC205R2M
- Aptina / ON Semiconductor MOC205R2M
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MOC205R2M
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MOC205R2M
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MOC205R2M

