NCP103AMX250TCG
Buy with confidence from Brilltron.com
NCP103AMX250TCG is warrantied and traceable.| Part Number | NCP103AMX250TCG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NCP103 |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Current - Quiescent (Iq) | 95µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NCP103AMX250TCG, use the request quote form to request NCP103AMX250TCG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP103AMX250TCG.The price and lead time for NCP103AMX250TCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP103AMX250TCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- NCP103AMX250TCG data sheet
- NCP103AMX250TCG datasheet
- NCP103AMX250TCG pdf datasheet
- Download NCP103AMX250TCG datasheet
- NCP103AMX250TCG image
- NCP103AMX250TCG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- Aptina / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor NCP103AMX250TCG
