NCP1076BAP065G
| Part Number | NCP1076BAP065G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NCP1075-77A/B, NCP1079A/B |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.5 V ~ 20 V |
| Voltage - Start Up | 8.4V |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Power (Watts) | 31W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Output Isolation | Isolated |
| Other Names | NCP1076BAP065GOS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Frequency - Switching | 65kHz |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle | 68% |
| Detailed Description | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-PDIP |
| Control Features | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NCP1076BAP065G, use the request quote form to request NCP1076BAP065G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1076BAP065G.The price and lead time for NCP1076BAP065G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1076BAP065G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- NCP1076BAP065G data sheet
- NCP1076BAP065G datasheet
- NCP1076BAP065G pdf datasheet
- Download NCP1076BAP065G datasheet
- NCP1076BAP065G image
- NCP1076BAP065G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- Aptina / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor NCP1076BAP065G
