NVMFS5830NLWFT1G
| Part Number | NVMFS5830NLWFT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 40V 172A SO8FL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NVMFS5830NL |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.3 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 158W (Tc) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5880pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 113nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Detailed Description | N-Channel 40V 29A (Ta) 3.8W (Ta), 158W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 29A (Ta) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NVMFS5830NLWFT1G, use the request quote form to request NVMFS5830NLWFT1G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NVMFS5830NLWFT1G.The price and lead time for NVMFS5830NLWFT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NVMFS5830NLWFT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- NVMFS5830NLWFT1G data sheet
- NVMFS5830NLWFT1G datasheet
- NVMFS5830NLWFT1G pdf datasheet
- Download NVMFS5830NLWFT1G datasheet
- NVMFS5830NLWFT1G image
- NVMFS5830NLWFT1G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- Aptina / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor NVMFS5830NLWFT1G
