RURG3060CC
| Part Number | RURG3060CC |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | RURG3040/60CC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 30A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 30A Through Hole TO-247-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply RURG3060CC, use the request quote form to request RURG3060CC pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RURG3060CC.The price and lead time for RURG3060CC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RURG3060CC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor RURG3060CC
- RURG3060CC data sheet
- RURG3060CC datasheet
- RURG3060CC pdf datasheet
- Download RURG3060CC datasheet
- RURG3060CC image
- RURG3060CC part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor RURG3060CC
- ON Semiconductor RURG3060CC
- Aptina / ON Semiconductor RURG3060CC
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor RURG3060CC
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor RURG3060CC
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor RURG3060CC

