JANTX1N968B-1
| Part Number | JANTX1N968B-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Aeroflex (MACOM Technology Solutions) |
| Description | DIODE ZENER 20V DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | Short Form Catalog 2014~ |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | DO-35 (DO-204AH) |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/117 |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Other Names | 1657-1147 1657-1147-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 20V ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 15V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JANTX1N968B-1, use the request quote form to request JANTX1N968B-1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JANTX1N968B-1.The price and lead time for JANTX1N968B-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JANTX1N968B-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Aeroflex (MACOM Technology Solutions) JANTX1N968B-1
- JANTX1N968B-1 data sheet
- JANTX1N968B-1 datasheet
- JANTX1N968B-1 pdf datasheet
- Download JANTX1N968B-1 datasheet
- JANTX1N968B-1 image
- JANTX1N968B-1 part
- Aeroflex (MACOM Technology Solutions) JANTX1N968B-1
- Aeroflex Circuit Technology JANTX1N968B-1
- Aeroflex JANTX1N968B-1
- Aeroflex (MACOM Technology Solutions) JANTX1N968B-1
- Aeroflex Metelics, Division of MACOM JANTX1N968B-1
- M/A-Com Technology Solutions JANTX1N968B-1
- Metelics (MACOM Technology Solutions) JANTX1N968B-1
- MACOM Technology Solutions JANTX1N968B-1
