BK/MAX-80
Buy with confidence from Brilltron.com
BK/MAX-80 is warrantied and traceable.| Part Number | BK/MAX-80 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX Series, Blade-Type DatasheetMAX Series Dimensions |
| Voltage Rating - DC | 32V |
| Size / Dimension | 1.150" L x 0.350" W x 0.850" H (29.21mm x 8.89mm x 21.59mm) |
| Series | MAX |
| Response Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Blade, Max |
| Other Names | BK-MAX-80 |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating | 80A |
| Color | Clear |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Approvals | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BK/MAX-80, use the request quote form to request BK/MAX-80 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BK/MAX-80.The price and lead time for BK/MAX-80 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BK/MAX-80.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Bussmann (Eaton) BK/MAX-80
- BK/MAX-80 data sheet
- BK/MAX-80 datasheet
- BK/MAX-80 pdf datasheet
- Download BK/MAX-80 datasheet
- BK/MAX-80 image
- BK/MAX-80 part
- Bussmann (Eaton) BK/MAX-80
- Bussmann (Eaton) BK/MAX-80
- Eaton BK/MAX-80
- Eaton Bussmann BK/MAX-80
- Cooper Bussmann (Eaton) BK/MAX-80
- Coiltronics (Eaton) BK/MAX-80
- PowerStor (Eaton) BK/MAX-80

