PS2502-2
Buy with confidence from Brilltron.com
PS2502-2 is warrantied and traceable.| Part Number | PS2502-2 |
|---|---|
| Manufacturer | CEL (California Eastern Laboratories) |
| Description | OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | Optocoupler Design GuidePS2502(L)-1/2/4Optocouplers with Options Guide |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.17V |
| Vce Saturation (Max) | 1V |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | - |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Series | NEPOC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100µs, 100µs |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Darlington |
| Other Names | PS2502-2NEC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | DC |
| Detailed Description | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 2 Channel 8-DIP |
| Current Transfer Ratio (Min) | 200% @ 1mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | - |
| Current - Output / Channel | 160mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 80mA |
Operation Guide
We can supply PS2502-2, use the request quote form to request PS2502-2 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS2502-2.The price and lead time for PS2502-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS2502-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2502-2
- PS2502-2 data sheet
- PS2502-2 datasheet
- PS2502-2 pdf datasheet
- Download PS2502-2 datasheet
- PS2502-2 image
- PS2502-2 part
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2502-2
- California Eastern Labs PS2502-2
- California Eastern Laboratories PS2502-2
- CEL PS2502-2
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2502-2




