PS2505L-1
| Part Number | PS2505L-1 |
|---|---|
| Manufacturer | CEL (California Eastern Laboratories) |
| Description | OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | Optocoupler Design GuideOptocouplers with Options GuidePS2505(L)-1/2/4 |
| Voltage - Output (Max) | 80V |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.17V |
| Vce Saturation (Max) | 300mV |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | - |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Series | NEPOC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3µs, 5µs |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Output Type | Transistor |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | AC, DC |
| Detailed Description | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD |
| Current Transfer Ratio (Min) | 80% @ 5mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 600% @ 5mA |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 80mA |
Operation Guide
We can supply PS2505L-1, use the request quote form to request PS2505L-1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PS2505L-1.The price and lead time for PS2505L-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PS2505L-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2505L-1
- PS2505L-1 data sheet
- PS2505L-1 datasheet
- PS2505L-1 pdf datasheet
- Download PS2505L-1 datasheet
- PS2505L-1 image
- PS2505L-1 part
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2505L-1
- California Eastern Labs PS2505L-1
- California Eastern Laboratories PS2505L-1
- CEL PS2505L-1
- CEL (California Eastern Laboratories) PS2505L-1



