2N6384
| Part Number | 2N6384 |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | TRANS NPN DARL 60V 10A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 2N6383 thru 2N6385 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 100mA, 10A |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Series | - |
| Power - Max | 100W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Other Names | 2N6384 LEAD FREE 2N6384 PBFREE |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 60V 10A 100W Through Hole TO-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 5A, 3V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 2N6384, use the request quote form to request 2N6384 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N6384.The price and lead time for 2N6384 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N6384.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Central Semiconductor 2N6384
- 2N6384 data sheet
- 2N6384 datasheet
- 2N6384 pdf datasheet
- Download 2N6384 datasheet
- 2N6384 image
- 2N6384 part
- Central Semiconductor 2N6384
- Central Semiconductor Corp 2N6384



