2N7002 TR
| Part Number | 2N7002 TR |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 60V 0.115A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 2N7002 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | 40V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 Ohm @ 500mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 350mW (Ta) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | 2N7002 TR LEAD FREE 2N7002 TR PBFREE 2N7002 TR-ND 2N7002CSTR |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 50pF @ 25V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 115mA (Tc) 350mW (Ta) Surface Mount SOT-23 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 115mA (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 2N7002 TR, use the request quote form to request 2N7002 TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N7002 TR.The price and lead time for 2N7002 TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N7002 TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Central Semiconductor 2N7002 TR
- 2N7002 TR data sheet
- 2N7002 TR datasheet
- 2N7002 TR pdf datasheet
- Download 2N7002 TR datasheet
- 2N7002 TR image
- 2N7002 TR part
- Central Semiconductor 2N7002 TR
- Central Semiconductor Corp 2N7002 TR




