M5060TB800
Buy with confidence from Brilltron.com
M5060TB800 is warrantied and traceable.| Part Number | M5060TB800 |
|---|---|
| Manufacturer | Crydom |
| Description | MODULE POWER 60A 800V 3PH BRIDGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | M50 Series, DiodeM50 TB Series DrawingSolid State Power Switching Brochure |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 50A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Three Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Three Phase Standard 800V Chassis Mount Module |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
Operation Guide
We can supply M5060TB800, use the request quote form to request M5060TB800 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M5060TB800.The price and lead time for M5060TB800 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# M5060TB800.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Crydom M5060TB800
- M5060TB800 data sheet
- M5060TB800 datasheet
- M5060TB800 pdf datasheet
- Download M5060TB800 datasheet
- M5060TB800 image
- M5060TB800 part
- Crydom M5060TB800
- AMI SEMICONDUCTOR M5060TB800
- Crydom Co. M5060TB800
- Sensata Technologies – Crydom M5060TB800



