MBR10200CD-E1
Buy with confidence from Brilltron.com
MBR10200CD-E1 is warrantied and traceable.
Part Number MBR10200CD-E1
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO252
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets MBR10200C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Supplier Device Package TO-252-2
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Diode Type Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A