P6KE6V8CA-T
| Part Number | P6KE6V8CA-T |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | TVS DIODE 5.8V 10.5V DO15 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Datasheets | P6KE6V8(C)A - P6KE400(C)A |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 10.5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.45V |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-15 |
| Series | - |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Other Names | P6KE6.8CA-T P6KE6.8CADITR P6KE6.8CADITR-ND P6KE6.8CATR P6KE6.8CATR-ND P6KE6V8CADITR P6KE6V8CAT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 57A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Base Part Number | P6KE6V8 |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply P6KE6V8CA-T, use the request quote form to request P6KE6V8CA-T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P6KE6V8CA-T.The price and lead time for P6KE6V8CA-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P6KE6V8CA-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated P6KE6V8CA-T
- P6KE6V8CA-T data sheet
- P6KE6V8CA-T datasheet
- P6KE6V8CA-T pdf datasheet
- Download P6KE6V8CA-T datasheet
- P6KE6V8CA-T image
- P6KE6V8CA-T part
- Diodes Incorporated P6KE6V8CA-T
- Diodes Inc P6KE6V8CA-T
- Pericom Semiconductor P6KE6V8CA-T
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) P6KE6V8CA-T

