PAM2307AJEADJR
| Part Number | PAM2307AJEADJR |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | PAM2307 Series |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-UFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | PAM2307AJEADJRDI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 16-UFQFN Exposed Pad |
| Current - Output | 3A |
| Base Part Number | PAM2307 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PAM2307AJEADJR, use the request quote form to request PAM2307AJEADJR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PAM2307AJEADJR.The price and lead time for PAM2307AJEADJR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PAM2307AJEADJR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated PAM2307AJEADJR
- PAM2307AJEADJR data sheet
- PAM2307AJEADJR datasheet
- PAM2307AJEADJR pdf datasheet
- Download PAM2307AJEADJR datasheet
- PAM2307AJEADJR image
- PAM2307AJEADJR part
- Diodes Incorporated PAM2307AJEADJR
- Diodes Inc PAM2307AJEADJR
- Pericom Semiconductor PAM2307AJEADJR
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) PAM2307AJEADJR

