SBR10200CTB
| Part Number | SBR10200CTB |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SBR 200V 5A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Datasheets | SBR10200CTB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 5A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SBR® |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | SBR10200CTBDI |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type | Super Barrier |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 200V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A |
| Base Part Number | SBR10200CT |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SBR10200CTB, use the request quote form to request SBR10200CTB pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBR10200CTB.The price and lead time for SBR10200CTB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SBR10200CTB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated SBR10200CTB
- SBR10200CTB data sheet
- SBR10200CTB datasheet
- SBR10200CTB pdf datasheet
- Download SBR10200CTB datasheet
- SBR10200CTB image
- SBR10200CTB part
- Diodes Incorporated SBR10200CTB
- Diodes Inc SBR10200CTB
- Pericom Semiconductor SBR10200CTB
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) SBR10200CTB

