ULN2003AS16-13
Buy with confidence from Brilltron.com
ULN2003AS16-13 is warrantied and traceable.| Part Number | ULN2003AS16-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | IC PWR RELAY 7NPN 1:1 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ULN2002A-ULN2004A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | - |
| Power - Max | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | ULN2003AS16-13-ND ULN2003AS16-13DITR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor Array 7 NPN Darlington 50V 500mA 16-SO |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ULN2003AS16-13, use the request quote form to request ULN2003AS16-13 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ULN2003AS16-13.The price and lead time for ULN2003AS16-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ULN2003AS16-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated ULN2003AS16-13
- ULN2003AS16-13 data sheet
- ULN2003AS16-13 datasheet
- ULN2003AS16-13 pdf datasheet
- Download ULN2003AS16-13 datasheet
- ULN2003AS16-13 image
- ULN2003AS16-13 part
- Diodes Incorporated ULN2003AS16-13
- Diodes Inc ULN2003AS16-13
- Pericom Semiconductor ULN2003AS16-13
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) ULN2003AS16-13



