ZXLD1101ET5TA
Buy with confidence from Brilltron.com
ZXLD1101ET5TA is warrantied and traceable.| Part Number | ZXLD1101ET5TA |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | IC LED DRIVER RGLTR DIM SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ZXLD1101 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 28V |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Other Names | ZXLD1101ET5TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Detailed Description | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 50mA SOT-23-5 |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Base Part Number | ZXLD1101 |
| Applications | Backlight |
Operation Guide
We can supply ZXLD1101ET5TA, use the request quote form to request ZXLD1101ET5TA pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZXLD1101ET5TA.The price and lead time for ZXLD1101ET5TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZXLD1101ET5TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated ZXLD1101ET5TA
- ZXLD1101ET5TA data sheet
- ZXLD1101ET5TA datasheet
- ZXLD1101ET5TA pdf datasheet
- Download ZXLD1101ET5TA datasheet
- ZXLD1101ET5TA image
- ZXLD1101ET5TA part
- Diodes Incorporated ZXLD1101ET5TA
- Diodes Inc ZXLD1101ET5TA
- Pericom Semiconductor ZXLD1101ET5TA
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) ZXLD1101ET5TA


