ZXMS6005N8-13
| Part Number | ZXMS6005N8-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | MOSFET N-CHAN 60V SO8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ZXMS6005N8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.3V, 5V |
| Voltage - Load | 60V (Max) |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 150 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | Low Side |
| Other Names | ZXMS6005N8-13DIDKR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max) | 2.8A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ZXMS6005N8-13, use the request quote form to request ZXMS6005N8-13 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZXMS6005N8-13.The price and lead time for ZXMS6005N8-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZXMS6005N8-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated ZXMS6005N8-13
- ZXMS6005N8-13 data sheet
- ZXMS6005N8-13 datasheet
- ZXMS6005N8-13 pdf datasheet
- Download ZXMS6005N8-13 datasheet
- ZXMS6005N8-13 image
- ZXMS6005N8-13 part
- Diodes Incorporated ZXMS6005N8-13
- Diodes Inc ZXMS6005N8-13
- Pericom Semiconductor ZXMS6005N8-13
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) ZXMS6005N8-13

