ZXMS6005N8-13
ZXMS6005N8-13
Buy with confidence from Brilltron.com
ZXMS6005N8-13 is warrantied and traceable.
Part Number ZXMS6005N8-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Description MOSFET N-CHAN 60V SO8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets ZXMS6005N8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V
Voltage - Load 60V (Max)
Switch Type General Purpose
Supplier Device Package 8-SO
Series -
Rds On (Typ) 150 mOhm
Ratio - Input:Output 1:1
Packaging Original-Reel®
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type N-Channel
Output Configuration Low Side
Other Names ZXMS6005N8-13DIDKR
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs 1
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 20 Weeks
Interface On/Off
Input Type Non-Inverting
Features Auto Restart
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max) 2.8A