BAV70-E3-08
| Part Number | BAV70-E3-08 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BAV70 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 150mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70V |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | BAV70-E3-08TR BAV70-V-GS08 BAV70-V-GS08TR BAV70-V-GS08TR-ND BAV70VGS08 |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 70V 250mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 70V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250mA (DC) |
| Base Part Number | BAV70 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BAV70-E3-08, use the request quote form to request BAV70-E3-08 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAV70-E3-08.The price and lead time for BAV70-E3-08 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BAV70-E3-08.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay BAV70-E3-08
- BAV70-E3-08 data sheet
- BAV70-E3-08 datasheet
- BAV70-E3-08 pdf datasheet
- Download BAV70-E3-08 datasheet
- BAV70-E3-08 image
- BAV70-E3-08 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay BAV70-E3-08
- Electro-Films (EFI) / Vishay BAV70-E3-08
- Vishay Electro-Films BAV70-E3-08
- Phoenix Passive Components / Vishay BAV70-E3-08




