IRF634NSPBF
| Part Number | IRF634NSPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 250V 8A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IRF634N(NS,NL)PBF |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 435 mOhm @ 4.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 88W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | *IRF634NSPBF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 620pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Detailed Description | N-Channel 250V 8A (Tc) 3.8W (Ta), 88W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |
Operation Guide
We can supply IRF634NSPBF, use the request quote form to request IRF634NSPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF634NSPBF.The price and lead time for IRF634NSPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF634NSPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRF634NSPBF
- IRF634NSPBF data sheet
- IRF634NSPBF datasheet
- IRF634NSPBF pdf datasheet
- Download IRF634NSPBF datasheet
- IRF634NSPBF image
- IRF634NSPBF part
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRF634NSPBF
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRF634NSPBF
- Vishay Electro-Films IRF634NSPBF
- Phoenix Passive Components / Vishay IRF634NSPBF
