IRFR1N60ATRLPBF
| Part Number | IRFR1N60ATRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IRFx1N60A, SIHFx1N60A |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7 Ohm @ 840mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 36W (Tc) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 229pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Detailed Description | N-Channel 600V 1.4A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.4A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IRFR1N60ATRLPBF, use the request quote form to request IRFR1N60ATRLPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR1N60ATRLPBF.The price and lead time for IRFR1N60ATRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR1N60ATRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRFR1N60ATRLPBF
- IRFR1N60ATRLPBF data sheet
- IRFR1N60ATRLPBF datasheet
- IRFR1N60ATRLPBF pdf datasheet
- Download IRFR1N60ATRLPBF datasheet
- IRFR1N60ATRLPBF image
- IRFR1N60ATRLPBF part
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRFR1N60ATRLPBF
- Electro-Films (EFI) / Vishay IRFR1N60ATRLPBF
- Vishay Electro-Films IRFR1N60ATRLPBF
- Phoenix Passive Components / Vishay IRFR1N60ATRLPBF


