0216.063MXP
| Part Number | 0216.063MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 216 Series Datasheet |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Series | 216 |
| Response Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Other Names | 0216.063MXP-ND F4620 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t | 0.00054 |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance | 10.45 Ohms |
| Current Rating | 63mA |
| Color | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1.5kA |
| Approvals | CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 0216.063MXP, use the request quote form to request 0216.063MXP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0216.063MXP.The price and lead time for 0216.063MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0216.063MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 0216.063MXP
- 0216.063MXP data sheet
- 0216.063MXP datasheet
- 0216.063MXP pdf datasheet
- Download 0216.063MXP datasheet
- 0216.063MXP image
- 0216.063MXP part
- Hamlin / Littelfuse 0216.063MXP
- Littelfuse Inc. 0216.063MXP
- Littelfuse 0216.063MXP
- Teccor / Littelfuse 0216.063MXP
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 0216.063MXP
- Wickmann / Littelfuse 0216.063MXP

