0312.062HXP
| Part Number | 0312.062HXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 312, 318 Series Datasheet |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Series | 312 |
| Response Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Other Names | 0312062HXP 312 .062 312.062P F2495 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Melting I²t | 0.000249 |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance | 24.7 Ohms |
| Current Rating | 62mA |
| Color | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Approvals | CE, CSA, UL |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 0312.062HXP, use the request quote form to request 0312.062HXP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0312.062HXP.The price and lead time for 0312.062HXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0312.062HXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 0312.062HXP
- 0312.062HXP data sheet
- 0312.062HXP datasheet
- 0312.062HXP pdf datasheet
- Download 0312.062HXP datasheet
- 0312.062HXP image
- 0312.062HXP part
- Hamlin / Littelfuse 0312.062HXP
- Littelfuse Inc. 0312.062HXP
- Littelfuse 0312.062HXP
- Teccor / Littelfuse 0312.062HXP
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 0312.062HXP
- Wickmann / Littelfuse 0312.062HXP

