1.5SMC530CA
| Part Number | 1.5SMC530CA |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TVS DIODE 477V 725V DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 1.5SMC Series |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 477V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 725V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 503.5V |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMCJ) |
| Series | 1.5SMC |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Other Names | 1.5SMC530CA-ND 1.5SMC530CATR 15SMC530CA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2.1A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 1.5SMC530CA, use the request quote form to request 1.5SMC530CA pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1.5SMC530CA.The price and lead time for 1.5SMC530CA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1.5SMC530CA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 1.5SMC530CA
- 1.5SMC530CA data sheet
- 1.5SMC530CA datasheet
- 1.5SMC530CA pdf datasheet
- Download 1.5SMC530CA datasheet
- 1.5SMC530CA image
- 1.5SMC530CA part
- Hamlin / Littelfuse 1.5SMC530CA
- Littelfuse Inc. 1.5SMC530CA
- Littelfuse 1.5SMC530CA
- Teccor / Littelfuse 1.5SMC530CA
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 1.5SMC530CA
- Wickmann / Littelfuse 1.5SMC530CA
