1812L300MR
| Part Number | 1812L300MR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 3A 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 1812L Series Datasheet |
| Voltage - Max | 6V |
| Type | Polymeric |
| Time to Trip | 4s |
| Thickness (Max) | 0.059" (1.50mm) |
| Size / Dimension | 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
| Series | POLY-FUSE®, 1812L |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 40 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 12 mOhms |
| Ratings | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric), Concave |
| Other Names | F4162CT |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Spacing | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max) | - |
| Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 3A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
| Current - Trip (It) | 5A |
| Current - Max | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 3A |
| Approvals | cURus, TUV |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 1812L300MR, use the request quote form to request 1812L300MR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1812L300MR.The price and lead time for 1812L300MR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1812L300MR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 1812L300MR
- 1812L300MR data sheet
- 1812L300MR datasheet
- 1812L300MR pdf datasheet
- Download 1812L300MR datasheet
- 1812L300MR image
- 1812L300MR part
- Hamlin / Littelfuse 1812L300MR
- Littelfuse Inc. 1812L300MR
- Littelfuse 1812L300MR
- Teccor / Littelfuse 1812L300MR
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 1812L300MR
- Wickmann / Littelfuse 1812L300MR


