IDT71V416VL12BE
| Part Number | IDT71V416VL12BE |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC SRAM 4M PARALLEL 48CABGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | IDT71V416VS/VL |
| Write Cycle Time - Word, Page | 12ns |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Supplier Device Package | 48-CABGA (9x9) |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 48-TFBGA |
| Other Names | 71V416VL12BE |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Size | 4Mb (256K x 16) |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Format | SRAM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | SRAM - Asynchronous Memory IC 4Mb (256K x 16) Parallel 12ns 48-CABGA (9x9) |
| Base Part Number | IDT71V416 |
| Access Time | 12ns |
Operation Guide
We can supply IDT71V416VL12BE, use the request quote form to request IDT71V416VL12BE pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IDT71V416VL12BE.The price and lead time for IDT71V416VL12BE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IDT71V416VL12BE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IDT (Integrated Device Technology) IDT71V416VL12BE
- IDT71V416VL12BE data sheet
- IDT71V416VL12BE datasheet
- IDT71V416VL12BE pdf datasheet
- Download IDT71V416VL12BE datasheet
- IDT71V416VL12BE image
- IDT71V416VL12BE part
- IDT (Integrated Device Technology) IDT71V416VL12BE
- IDT IDT71V416VL12BE
- IDT (Integrated Device Technology) IDT71V416VL12BE
- IDT, Integrated Device Technology Inc IDT71V416VL12BE
- Integrated Device Technology (IDT) IDT71V416VL12BE
