IXSH25N120AU1
| Part Number | IXSH25N120AU1 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IGBT 1200V 50A 200W TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXSH25N120AU1 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 25A |
| Test Condition | 960V, 25A, 18 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/450ns |
| Switching Energy | 9.6mJ (off) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXSH) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns |
| Power - Max | 200W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | - |
| Gate Charge | 120nC |
| Detailed Description | IGBT 1200V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXSH) |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 80A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50A |
Operation Guide
We can supply IXSH25N120AU1, use the request quote form to request IXSH25N120AU1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXSH25N120AU1.The price and lead time for IXSH25N120AU1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXSH25N120AU1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXSH25N120AU1
- IXSH25N120AU1 data sheet
- IXSH25N120AU1 datasheet
- IXSH25N120AU1 pdf datasheet
- Download IXSH25N120AU1 datasheet
- IXSH25N120AU1 image
- IXSH25N120AU1 part
- IXYS Corporation IXSH25N120AU1
- IXYS IXSH25N120AU1
