IXTH20N50D
| Part Number | IXTH20N50D |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 500V 20A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXT(H,T)20N50D |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXTH) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 330 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 400W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 125nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | Depletion Mode |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Detailed Description | N-Channel 500V 20A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXTH20N50D, use the request quote form to request IXTH20N50D pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXTH20N50D.The price and lead time for IXTH20N50D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXTH20N50D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXTH20N50D
- IXTH20N50D data sheet
- IXTH20N50D datasheet
- IXTH20N50D pdf datasheet
- Download IXTH20N50D datasheet
- IXTH20N50D image
- IXTH20N50D part
- IXYS Corporation IXTH20N50D
- IXYS IXTH20N50D

