IXTH2R4N120P
| Part Number | IXTH2R4N120P |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 1200V 2.4A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXT(A,H,P)2R4N120P |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXTH) |
| Series | Polar™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 Ohm @ 500mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 125W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1207pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 37nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V |
| Detailed Description | N-Channel 1200V 2.4A (Tc) 125W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.4A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXTH2R4N120P, use the request quote form to request IXTH2R4N120P pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXTH2R4N120P.The price and lead time for IXTH2R4N120P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXTH2R4N120P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXTH2R4N120P
- IXTH2R4N120P data sheet
- IXTH2R4N120P datasheet
- IXTH2R4N120P pdf datasheet
- Download IXTH2R4N120P datasheet
- IXTH2R4N120P image
- IXTH2R4N120P part
- IXYS Corporation IXTH2R4N120P
- IXYS IXTH2R4N120P
