BSC010N04LSIATMA1
| Part Number | BSC010N04LSIATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 40V 37A 8TDSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BSC010N04LSI |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TDSON-8 FL |
| Series | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.05 mOhm @ 50A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 139W (Tc) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Other Names | BSC010N04LSIATMA1CT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6200pF @ 20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 87nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | Schottky Diode (Body) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Detailed Description | N-Channel 40V 37A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 37A (Ta), 100A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BSC010N04LSIATMA1, use the request quote form to request BSC010N04LSIATMA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSC010N04LSIATMA1.The price and lead time for BSC010N04LSIATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSC010N04LSIATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) BSC010N04LSIATMA1
- BSC010N04LSIATMA1 data sheet
- BSC010N04LSIATMA1 datasheet
- BSC010N04LSIATMA1 pdf datasheet
- Download BSC010N04LSIATMA1 datasheet
- BSC010N04LSIATMA1 image
- BSC010N04LSIATMA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) BSC010N04LSIATMA1
- International Rectifier BSC010N04LSIATMA1
- Infineon Technologies BSC010N04LSIATMA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) BSC010N04LSIATMA1
- IR (Infineon Technologies) BSC010N04LSIATMA1


