BSC010N04LSIATMA1
BSC010N04LSIATMA1
Buy with confidence from Brilltron.com
BSC010N04LSIATMA1 is warrantied and traceable.
Part Number BSC010N04LSIATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 40V 37A 8TDSON
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets BSC010N04LSI
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package PG-TDSON-8 FL
Series OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 139W (Tc)
Packaging Cut Tape (CT)
Package / Case 8-PowerTDFN
Other Names BSC010N04LSIATMA1CT
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200pF @ 20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87nC @ 10V
FET Type N-Channel
FET Feature Schottky Diode (Body)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Detailed Description N-Channel 40V 37A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Ta), 100A (Tc)