BTS3205GXUMA1
| Part Number | BTS3205GXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC SWITCH PWR LOSIDE 8DSO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BTS3205G |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 10V (Max) |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8 |
| Series | HITFET® |
| Rds On (Typ) | 700 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | Low Side |
| Other Names | BTS3205G BTS3205G-ND BTS3205GTR BTS3205GTR-ND BTS3205GXUMA1TR SP000237784 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max) | 350mA |
| Base Part Number | BTS3205 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BTS3205GXUMA1, use the request quote form to request BTS3205GXUMA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTS3205GXUMA1.The price and lead time for BTS3205GXUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTS3205GXUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) BTS3205GXUMA1
- BTS3205GXUMA1 data sheet
- BTS3205GXUMA1 datasheet
- BTS3205GXUMA1 pdf datasheet
- Download BTS3205GXUMA1 datasheet
- BTS3205GXUMA1 image
- BTS3205GXUMA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) BTS3205GXUMA1
- International Rectifier BTS3205GXUMA1
- Infineon Technologies BTS3205GXUMA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) BTS3205GXUMA1
- IR (Infineon Technologies) BTS3205GXUMA1

