IPA60R120C7XKSA1
| Part Number | IPA60R120C7XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 600V 11A TO220FP-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IPA60R120C7 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 390µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Series | CoolMOS™ C7 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 120 mOhm @ 7.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 32W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | SP001385040 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1500pF @ 400V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Detailed Description | N-Channel 600V 11A (Tc) 32W (Tc) Through Hole PG-TO220 Full Pack |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IPA60R120C7XKSA1, use the request quote form to request IPA60R120C7XKSA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IPA60R120C7XKSA1.The price and lead time for IPA60R120C7XKSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IPA60R120C7XKSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPA60R120C7XKSA1
- IPA60R120C7XKSA1 data sheet
- IPA60R120C7XKSA1 datasheet
- IPA60R120C7XKSA1 pdf datasheet
- Download IPA60R120C7XKSA1 datasheet
- IPA60R120C7XKSA1 image
- IPA60R120C7XKSA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPA60R120C7XKSA1
- International Rectifier IPA60R120C7XKSA1
- Infineon Technologies IPA60R120C7XKSA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPA60R120C7XKSA1
- IR (Infineon Technologies) IPA60R120C7XKSA1

