IPB80N08S2L07ATMA1
| Part Number | IPB80N08S2L07ATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 75V 80A TO263-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IPB,IPP80N08S2L-07 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO263-3-2 |
| Series | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.8 mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 300W (Tc) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | IPB80N08S2L-07CT IPB80N08S2L-07CT-ND IPB80N08S2L07ATMA1CT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5400pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 233nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V |
| Detailed Description | N-Channel 75V 80A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 80A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IPB80N08S2L07ATMA1, use the request quote form to request IPB80N08S2L07ATMA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IPB80N08S2L07ATMA1.The price and lead time for IPB80N08S2L07ATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IPB80N08S2L07ATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPB80N08S2L07ATMA1
- IPB80N08S2L07ATMA1 data sheet
- IPB80N08S2L07ATMA1 datasheet
- IPB80N08S2L07ATMA1 pdf datasheet
- Download IPB80N08S2L07ATMA1 datasheet
- IPB80N08S2L07ATMA1 image
- IPB80N08S2L07ATMA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPB80N08S2L07ATMA1
- International Rectifier IPB80N08S2L07ATMA1
- Infineon Technologies IPB80N08S2L07ATMA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) IPB80N08S2L07ATMA1
- IR (Infineon Technologies) IPB80N08S2L07ATMA1

