IR3894MTRPBF
| Part Number | IR3894MTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 16-PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IR3894 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 18.06V |
| Voltage - Input (Min) | 1V |
| Voltage - Input (Max) | 21V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-PowerQFN |
| Series | SupIRBuck® |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 16-PowerVQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | IR3894MTRPBFDKR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 1.5MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 12A 16-PowerVQFN |
| Current - Output | 12A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IR3894MTRPBF, use the request quote form to request IR3894MTRPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IR3894MTRPBF.The price and lead time for IR3894MTRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IR3894MTRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) IR3894MTRPBF
- IR3894MTRPBF data sheet
- IR3894MTRPBF datasheet
- IR3894MTRPBF pdf datasheet
- Download IR3894MTRPBF datasheet
- IR3894MTRPBF image
- IR3894MTRPBF part
- International Rectifier (Infineon Technologies) IR3894MTRPBF
- International Rectifier IR3894MTRPBF
- Infineon Technologies IR3894MTRPBF
- International Rectifier (Infineon Technologies) IR3894MTRPBF
- IR (Infineon Technologies) IR3894MTRPBF


