IRFZ24NSTRLPBF
| Part Number | IRFZ24NSTRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IRFZ24NS(LPbF) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Series | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 70 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 45W (Tc) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | IRFZ24NSTRLPBFCT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 370pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V |
| Detailed Description | N-Channel 55V 17A (Tc) 3.8W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17A (Tc) |
Operation Guide
We can supply IRFZ24NSTRLPBF, use the request quote form to request IRFZ24NSTRLPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFZ24NSTRLPBF.The price and lead time for IRFZ24NSTRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFZ24NSTRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) IRFZ24NSTRLPBF
- IRFZ24NSTRLPBF data sheet
- IRFZ24NSTRLPBF datasheet
- IRFZ24NSTRLPBF pdf datasheet
- Download IRFZ24NSTRLPBF datasheet
- IRFZ24NSTRLPBF image
- IRFZ24NSTRLPBF part
- International Rectifier (Infineon Technologies) IRFZ24NSTRLPBF
- International Rectifier IRFZ24NSTRLPBF
- Infineon Technologies IRFZ24NSTRLPBF
- International Rectifier (Infineon Technologies) IRFZ24NSTRLPBF
- IR (Infineon Technologies) IRFZ24NSTRLPBF

