NJM78L15UA-TE1
| Part Number | NJM78L15UA-TE1 |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NJM78L00 |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-243AA |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | NJM78L15UATE1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA SOT-89 |
| Current - Quiescent (Iq) | 6.5mA |
| Current - Output | 100mA |
| Control Features | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NJM78L15UA-TE1, use the request quote form to request NJM78L15UA-TE1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM78L15UA-TE1.The price and lead time for NJM78L15UA-TE1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM78L15UA-TE1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- JRC Corporation / NJRC NJM78L15UA-TE1
- NJM78L15UA-TE1 data sheet
- NJM78L15UA-TE1 datasheet
- NJM78L15UA-TE1 pdf datasheet
- Download NJM78L15UA-TE1 datasheet
- NJM78L15UA-TE1 image
- NJM78L15UA-TE1 part
- JRC Corporation / NJRC NJM78L15UA-TE1
- NJR NJM78L15UA-TE1
- NJR Corporation/NJRC NJM78L15UA-TE1


