ADC081S021CISD
Buy with confidence from Brilltron.com
ADC081S021CISD is warrantied and traceable.| Part Number | ADC081S021CISD |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC ADC 8BIT 1CH 200KSPS 6WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2.2x2.5) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Other Names | ADC081S021CISDTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 6-WSON (2.2x2.5) |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | ADC081S021 |
| Architecture | SAR |
Operation Guide
We can supply ADC081S021CISD, use the request quote form to request ADC081S021CISD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADC081S021CISD.The price and lead time for ADC081S021CISD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADC081S021CISD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADC081S021CISD
- ADC081S021CISD data sheet
- ADC081S021CISD datasheet
- ADC081S021CISD pdf datasheet
- Download ADC081S021CISD datasheet
- ADC081S021CISD image
- ADC081S021CISD part

