ADC082S101CIMMX
Buy with confidence from Brilltron.com
ADC082S101CIMMX is warrantied and traceable.| Part Number | ADC082S101CIMMX |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | ADC 8BIT 2CH 1MSPS 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 8-VSSOP |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Part Number | ADC082S101 |
| Architecture | SAR |
Operation Guide
We can supply ADC082S101CIMMX, use the request quote form to request ADC082S101CIMMX pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADC082S101CIMMX.The price and lead time for ADC082S101CIMMX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADC082S101CIMMX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADC082S101CIMMX
- ADC082S101CIMMX data sheet
- ADC082S101CIMMX datasheet
- ADC082S101CIMMX pdf datasheet
- Download ADC082S101CIMMX datasheet
- ADC082S101CIMMX image
- ADC082S101CIMMX part


