ADC08351CIMTCX
Buy with confidence from Brilltron.com
ADC08351CIMTCX is warrantied and traceable.| Part Number | ADC08351CIMTCX |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC ADC 8BIT 20-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 42M |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 20-TSSOP |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | ADC08351 |
| Architecture | - |
Operation Guide
We can supply ADC08351CIMTCX, use the request quote form to request ADC08351CIMTCX pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADC08351CIMTCX.The price and lead time for ADC08351CIMTCX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADC08351CIMTCX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADC08351CIMTCX
- ADC08351CIMTCX data sheet
- ADC08351CIMTCX datasheet
- ADC08351CIMTCX pdf datasheet
- Download ADC08351CIMTCX datasheet
- ADC08351CIMTCX image
- ADC08351CIMTCX part

